Yerli Dizi

Diriliş Ertuğrul’dan Yeni Büyük Rekor! Dünya Dizilerini Bakın Nasıl Geçti!

Dünyaya açılan bir Türk dizisi. Süpermen, Batman, Yerine Diriliş Ertuğrul!

Eskiden çocuklara oyuncak alınacağı zaman ya da kıyafet, aksesuar bakılırken meşhurların giydiği, evlerinde gördüklerimizi tercih ederdik. Hatta yurtdışında yapılan ve yayınlanan dizi ve sinema filmlerinin popüler olan malzemelerini gider çarşı pazarda arar bulur ve alırdık. Özellikle yabancı ülkelerin dizi ve sinema filmleri ülkemize gelirken yanlarında pazarlanacak her ne varsa toplar öyle gelirlerdi. Elbise, oyuncak, aksesuar, mutfak malzemeleri, yardımcı ürünler, makyaj malzemeleri ve tabi o ülkenin pek çok diğer ürünleri. Bu aslında bir satış pazarlama yöntemiydi onlar için. Önce sinema filmini ya da diziyi pazarlar peşinden bu ürünlerin yan sanayi ürünlerini satışa çıkarırlardı. Şimdiye kadar dünyanın birçok ülkesinde yapılan bu uygulamalar artık ülkemizde de görülür oldu.

Türk Dizilerinin Ülkemize Katkısı!

Özellikle Türk dizi sektörünün yurt dışına açılması ve yabancı ülkelere pazarlanmasıyla birlikte bu dizileri seyreden kitlenin Türkiye’ye ve Türk ürünlerine olan ilgide arttı. Tabi bu ilgi peşinden satışları getirdi. Özellikle Arap ülkeleri bu konuda öncülük etmeye başladı. Türk Dizilerinin bu konuda en etkili ve ihracat kalemi en fazla olanı ise TRT’de yayınlanan ve fırtınalar estiren Diriliş Ertuğrul oldu. Dünyada 2 milyara yakın seyirci tarafından takip edilen dizi yayın satışlarının yanında yan ürün satışlarında da oldukça büyük kitlelere ve satış rakamlarına ulaştı.

Körfez Ülkeleri 1. sırada

Diriliş Ertuğrul ürünlerini dünyanın her ülkesine pazarlayan girişimci Eyüp Kerem’in ortakları, Selamet Arslan ve Ahmet Arslan ile beraber kurduğu Bazarea, Türkiye’den Arap coğrafyasında bulunan 200 milyon e-ticaret kullanıcısının, Diriliş Ertuğrul’un şapkası, tespihi, yüzükleri ve aksesuarları ile baklava, lokum ve Türk kahvesi talebini karşılamakta zorlanıyor. Bazarea Kurucu Ortağı Eyüp Kerem, İrlanda’da eğitim aldığı sırada toplumun tüm kesimlerinin e-ticarete adapte olduğunu görmesinin ardından Türkiye’den Körfez’e Türk markalarını ulaştırma konusuna, mikro-ihracata odaklandığını söyled

Orta Doğu’da bulunan e-ticaret kullanıcılarının Türkiye’nin kültürel değerlerine diğer coğrafyalardan daha fazla ilgi duyduğunu anlatan Kerem, “Türkiye’nin şahsına münhasır bir marka değeri var. Özellikle kültürümüzden beslenen belli ürünlere inanılmaz bir ilgi söz konusu. Biz Bazarea olarak Türk gastronomisi, Türk mutfağı, kozmetik ve Türk aksesuar ürünleri ile Körfez pazarına giriş yaptık.” diye konuştu.

“Bazarea Türk markalı ürünleri, yurt dışına mikro ihracat kapsamında sunan bir platform. İnsanlar yurt dışından rahatlıkla girip çok kısa sürede alışverişlerini yapıp, 3-5 gün içinde ürünlerini kapılarına teslim alabilecekleri bir e-ticaret platformu. Platformu kuralı henüz 2 ay oldu. Beklediğimizin 3 katı bir taleple karşılaştık. e-ihracat alanında Türkiye’de büyük bir boşluğun olduğunu biliyorduk ve onun için buna odaklandık ama iki aylık bir sürede beklentimizin 3 katı bir talebi de beklemiyorduk. Geldiğimiz noktada operasyonlarımızı güçlendirerek ve kategorilerimizi genişleterek dünyaya Türk markalarını ihraç etmeye devam edeceğiz.”

TALEPTE SUUDİ ARABİSTAN LİDER DURUMDA

Türk ürünlerine en fazla talebin Suudi Arabistan’dan geldiğini aktaran Eyüp Kerem, 32 milyon nüfusa sahip ülkede 10 milyon civarında e-ticaret kullanıcısının bulunduğunu söyledi. Suudi Arabistan’daki e-ticaret kullanıcılarının gelir seviyesi yüksek insanlardan oluştuğunu anlatan Kerem, şunları kaydetti: “Suudi Arabistan’da Türk ürünlerine müthiş bir ilgi var. Bizim platformumuzda en çok baklava, lokum ilgi görüyor. Özellikle TRT’nin yaptığı Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamit’in lisanslı ürünlerini de satıyoruz web sitemizde ve mobil uygulamamızda… Buna da çok yoğun bir talep var. Bir turist Türkiye’den ülkesine dönerken uçakta yanına ne alıyorsa biz bir nevi onları satıyoruz. Yıllık Arap turist sayımız 6 milyona yaklaştı. Burada birkaç hafta kalan turist artık burada tattığı o zevkleri 12 ay boyunca tatmak istiyor. Biz bunu sağlamak istiyoruz.”

ABDÜLHAMİD’İN KÖSTEKLİ SAATİ SATILIYOR

Türk dizilerinin etkisiyle aksesuar ürünlerine talep patlaması yaşandığını anlatan Kerem, TRT dizilerinin lisanslı ürünlerinin satışını artırdıklarını söyledi. Kurtlar Vadisi dizisinin hala izlendiği Arap coğrafyasında Polat Alemdar yazılı yüzüklerin hala çok tercih edildiğini anlatan Kerem şöyle devam etti: “Diriliş Ertuğrul dizisi TRT rakamlarına göre 2 milyara yakın insana ulaşıyor dünyada. Özellikle Arap coğrafyasında ve Güney Amerika’da müthiş bir şekilde izleniyor. Artık biz de Marvel ve Disneyland gibi küresel markalar oluşturuyoruz…

Tabi tüm bunlar tek başına olmuyor. Bazarea’nın pazarladıklarını bu şirkete tedarik eden tedarikçiler ve üreticilerde var.

Anı Yüzük Yöneticisi Ramazan Çıplak, Diriliş Ertuğrul dizisindeki ürünlere odaklandıklarını ve bunların üretimini yaptıklarını belirtiyor. Ertuğrul’un yüzüğünü, şapkasını Abdülhamid’in köstekli saatini üretiyor ve biz de bunları bütün Arap coğrafyasına doğrudan ulaştırıyoruz. Bunlar çok fazla talep görüyor. Bizi de bu çok heyecanlandırıyor. Aslında biz kültür ihracatı yapıyoruz.” Diyor.

ABD’YE BAKLAVA GİDER Mİ DEMEYİN EVET GİDER

Kerem, Suudi Arabistan’dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt’ten ilgi olduğunu belirterek, Umman’dan toptan alım taleplerin geldiğini söyledi. İngilizce ve Arapça hizmet veren Bazarea web sitesi ve mobil uygulamanın dünyanın dört bir yanından ilgi gördüğünü anlatan Kerem, site açılır açılmaz ABD Ohio’ya baklava satışı yaptıklarını söyledi. Kerem, “İlk başta bize de çok garip geliyordu. Amerika’da Ohio’ya baklava yolladık, üç günde ulaştırdık. Denver’a yolladık, New York’a yolladık… Ancak gördük ki başlangıç aşamasında hem Körfez’e hem de ABD tarafına birlikte odaklanamıyoruz. O nedenle ilk aşamada tüm reklam stratejimizi Körfez ülkelerinde yoğunlaştırdık.” Diyor.

IRAK PAZARINDA ÇOK ÖNEMLİ

Girişimlerini hayata geçirirken pek çok insanın “Baklavayı Suudi Arabistan’a yollayamazsın”, “Körfeze buradan 2 kilo lokum gitmez” gibi eleştirilere maruz kaslıklarını söyleyen Kerem tüm bunlara rağmen projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Kerem, “Lojistik endüstrisi ve Türk gıda üreticileri artık bu alanda pek çok inovasyona imza atmış durumda. Ürünleri bozulmadan kapıda ödeme seçeneği yoğun olmak üzere alıcılara ulaştırıyoruz.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close